Chtěli byste si postavit domeček pro čmeláky? Pamatuji se jako kdyby to bylo včera, jak jsem malý běhal po zahradě a přemýšlel nad tím co se děje s čmeláky v zimě. Od té doby již uplynulo pár let no touha postarat se o chudáky čmeláky mi zůstala. Zajímá se i Vaše dítě o tento problém? Ne Je nic lehčího než postavit krásný útulný domeček pro tento užitečný hmyz. Stačí Vám na to jednoduché nástroje pár desek a hřebíků. Vaše dítě Vám přitom může jednoduše asistovat a společně zažijete pěkné chvíle.
Obsah článku
Jak čmeláci prožívají zimu?
Všechny v podzimu zahynou kromě královny která jako jediná prožívá formou hibernace. V polovině března přichází ta pravá chvíle a čmeláčí královna postupně vychází z hibernace. Snadno je najdete neboť jedině oni v tomto období poletují jarním vzduchem. Hledají vhodný úkryt v zemi nebo ve stěnách na postavení jejich hnízda.
Jsou tyto tvory prospěšné?
Mít takové hnízdo čmeláků ve své zahradě není špatná věc. Jsou to velmi jednoduché a milé stvoření. Samozřejmě mohou Vás bodnout (ano mají totiž bodák) ale to pouze v případě že je to jejich poslední možnost. Většinou od Vás pouze odletí, v krajním případě se vrhnou k zemi a nastaví na Vás svůj bodák.
Pokud jste skutečně vášnivý zahradník, tak tyto tvory určitě uvítáte s otevřenou náručí. Divíte se? Jsou totiž jedněmi z nejlepších opylovačů v zvířecí říší. Dokonce předběhnou i včely! Jak to dokážou? Je to jednoduché, v první řadě mají delší jazyk (sosák), zároveň mají větší těla jako včely a tak dokážou unést více pylu. Na rozdíl od včel, čmeláci jsou méně organizované, což je vlastně velká výhoda při opylování. Proletí totiž mnohem více metrů a vystřídají se na stejných květech vícekrát. Mít vlastní hnízdo vedle vašich květů nebo zahrádky zvyšuje Vaši úrodu nesčetněkrát.
Boxy které si můžete sami postavit podle našeho návodu dokáží ubytovat od 50 do 600 čmeláků! Budou s radostí opylovat zahradu 8 až 10 týdnů.
Základní body při stavbě hnízda:
- Stavba krabice
- Příprava hnízda
- Umístění hnízda
- Čekat nebo chytat?
- Jak ochránit hnízdo před predátory (voskové moli, Mravec)
Co nám třeba: překližka, lepidlo, pila, nemusí být automatická ale ušetří to čas, vrták, jemná síťka, barva, dřevěné odštěpky, staré listy, sušený mech a podobně, cukr
1. Stavba krabice:
Je několik způsobů jak čmeláky ubytovat. Nejčastěji by to měly být podlouhlé, obdélníkové objekty jako například velké květináče nebo polystyrenové krabice a tak podobně. V dnešním návodu si ukážeme jak vybudovat hnízdo z dřevěné překližky.
Naši malí kamarádi nejsou moc vybíravý co se týče bydlení, ale mají rádi místa s dlouhým vchodem. Někteří jsou dokonce schopni vykopat si tunel dlouhý přes 2 metry popřípadě nějaký útulný vestibul.
Jaké rozměry má mít domek?
Těžko říci, záleží na velikosti vaší zahrady nebo místa kam se chystáte hotel umístit. V tomto návodu použijeme krabici o rozměrech 350mm na délku, 196mm na šířku a 170mm na výšku. Rozměry si klidně upravte jak chcete ale myslete na to že otvor by měl být alespoň 25mm široký v průměru a zároveň hlavní komora by neměla být menší než 150x150x150mm.
Konstrukce hlavní krabice
Použijeme 18mm preglejky po stranách a 9mm preglejky na vrchu a spodku. Všetko zlepime dokopy s výnimkou veka. Veko sa drží na mieste dvoma prúžkami dreva ktoré sú prilepené na vnútornej strane. Tak sa zabráni sklznutiu. Na veko sa položí nejaké závažie, napríklad veľká škridla ktorá zabráni skĺznutiu alebo tomu aby nám strechu odfúkol silný vietor. Zaujímavé vylepšenie je pristávacia dráha pred vstupom, ktorú môžete a nemusíte pridať.
Vytvoření a zajištění ventilace
Předtím než budeme pokračovat je důležité vytvořit a zajistit ventilační otvory. S vrtákem jednoduše vyvrtat otvory a ty pak zakryjete síťovinou. Použijte například jemnou síťovinu, zabráníte tak čmelákem používat ventilaci na vstup a výstup z hnízda. Také to zabrání jiným zvířatům jako mravencům a vosám napadat naše malé kamarády. Dejte si na tom záležet a upevnete síťku pořádně. Ono se to nezdá ale královna je velmi silná a dokáže otvory lehce protlačit.
Orientace v hotelu
Doporučujeme vchod obarvit výraznou světlou barvou, usnadníte jim tak východ a vchod do domku. Nejlepší je použít modrou barvu, určitě nepoužívejte červenou protože ji nevidí.
2. Příprava hnízda
Po umístění boxu ho naplňte stavebním materiálem. Bohužel královna si sama neví přinést materiál no dokáže však využít vše kolem sebe. Čmeláci nejsou pověstný čistotou proto jako první vrstvu tam dejte něco co jde snadno odstranit po sezóně. Dřevěné odštěpky určitě budou stačit (klidně použijte univerzální podestýlku kterou používáte pro mazlíčky). Jako druhou vrstvu použijte stavební materiál pro hnízdo. Staré listy, sušený mech a podobně. Pozor! Nepoužívejte materiál s dlouhými vlákny, čmeláci by se mohly uškrtit. Pokud náhodou najdete myší hnízdo, můžete ho přidat, přitahuje je to.
Dárek na uvítanou
Na závěr přidejte nějaké krmivo, které naláká královnu. Je to opravdu jednoduché, stačí použít kostku cukru s vodou v poměru 1:1. Voda se postupně odpaří vlivem tepla. Někteří lidé používají med, což je sice fajn nápad ale ten méně vydrží. Musíte pak med měnit každé 2 dny. Použijte nějakou malou nádobku s mělkým dnem. Například kostku od lega.
3. Umístění domku
Jakmile máme domek postavený, kvalitně utěsněn a naplněn materiálem a potravou, umístíme ho do zahrady. Suché a teplé místo je rozhodně nejlepší. Pozor, přímé sluneční záření není dobré. Podstatné je položit je ke květům které chcete opylovat. Nikdy nepokládejte hnízdo přímo na zem. Vždy pod něj dejte par cihel nebo nějaké to dřevěné polínko.
4. Čekat nebo chytat?
Jsou dvě způsoby jak dostat čmeláci královnu do hnízda. Necháte to na náhodě a jednoduše počkáte dokud si sama najde Váš bunkr a usadí se v něm. Toto je samozřejmě přirozená cesta, takzvaný přirozený výběr. Budete mít radost z toho že Váš výtvor se líbí i matce přírodě. Je to však obrovská loterie, protože pokud to je Váš první pokus nemusí se to královně líbit.
Druhá možnost je odchytit královnu a umístit ji do boxu. Jak jsem již zmínil v úvodu, v polovině března jsou na scéně jedině čmeláci, takže najít královnu pro Vás nebude takový problém. Pokud náhodou byste problém měli, tak se stačí soustředit na otvory v zemi a stěnách, tam je najdete poletovat. Pokud zjistíte že mají pyl na těle, nechte je tak, protože už mají hnízdo vybudované.
Jakmile chytnete královnu tak máte z poloviny vyhráno. Teď už stačí jen umístit ji do Vašeho připraveného domku. Utěsněte vchod stejným způsobem jako ventilační otvor. Pozor, neutesňujte to příliš, myslete na to aby královna měla šanci otvor vypáčit kdyby se jí uvnitř nelíbilo. Pokud otvor zůstane zavřený po dobu jednoho týdne máte pravděpodobně vyhranou válku. Otevřete vstupní bránu a zkontrolujte zda je královna uvnitř. V případě že by tam nebyla, tak si zkontrolujte ventilační otvory.
5. Jak ochránit hnízdo před predátory (Voskové moly, Mravec)
Mravenci a voskové moli su hlavní predátoři kteří jistě najdou způsob jak ohrozit, dokonce zničit Váš výtvor. Mravence které se pokusí získat med, dokáží způsobit obrovskou katastrofu v raném stádiu opylení. Berou totiž jídlo a zabíjí larvy. Jednoduchý trik jak mravencům zabránit ve vstupu je položit krabici na suché místo obklopené vodou, mravenci se tak nedostanou dovnitř.
Ještě větším problémem jako mravenci jsou rozhodně voskové moli! Pokud Vám ty nakladou vajíčka do domku, je konec. Jediný způsob jak se jich zbavit je hnízdo kompletně vyčistit. V případě že ve vaší oblasti se vyskytují ve velké míře moli, existují specializované návody na vstupní otvor, který je zabezpečen proti nim.
Pár slov na závěr
Na závěr mi nezbývá jen popřát Vám mnoho úspěchů při stavbě Vašeho prvního díla. Rozhodně nezoufejte pokud se to napoprvé nepodaří. Případně pokud se ubytování nezalíbí žádné královně. Nejdůležitější je aby jste se při tom vy a Vaše děti bavili. Tolik zábavy a napětí co zažijete při stavbě a následně při pozorování čmeláků při hledání jejich nového domova jen tak nenajdete. Příjemná aktivita na chladné jarní víkendy pro celou rodinku. Doufám že se Vám náš návod líbí, pokud byste měli dotazy, můžete se zeptat v komentářích, rádi Vám odpovíme.