Skládání puzzle patří mezi oblíbené činnosti ve volném čase, při které se bezvadně odreagujete, a přitom vytvoříte něco hezkého. Abyste si to hezké mohli uchovat delší dobu, můžete si puzzle po doskládání slepit, schovat do rámečku a pověsit na zeď nebo položit třeba na poličku. A jelikož slepení puzzle se není třeba vůbec bát, ukážeme vám ty nejlepší způsoby, jak to provést.
Na slepení puzzle nepotřebujete žádné speciální vybavení, jak byste si možná mohli myslet. Ani nemusíte shánět speciální lepidlo na puzzle, která sice také existují, ale bohatě stačí téměř jakékoliv tekuté lepidlo nebo lepící pásky. Většina z lepidel má navíc jako součást aplikátor na nanášení lepidla, díky tomu se obejdete i bez štětečku nebo houbičky.
Pokud ještě nemáte puzzle poskládáno a ani vybráno, jistě najdete mnoho krásných skládaček v obchodech i na internetu. Ale pokud jste puzzle již úspěšně doskládali a rozhodli se, že si jej chcete uchovat a nikdy ho už nebudete chtít skládat znovu, nezbývá než si puzzle slepit. První variantou je slepení pomocí tekutého lepidla.
Obsah článku
1. metoda – slepení lepidlem
Samotné lepení není nikterak obtížné, nicméně musí mu předcházet potřebná příprava. Mezi tu patří sehnání tvrdého kartonu a voskového papíru, který nám zabrání poškození zadní části puzzle. Karton si nařežeme do stejné velikosti, jakou má výsledné puzzle, opatrně na něj puzzle dostaneme a mezi tyto dvě vrstvy vložíme voskový papír.
Abychom si pojistili, že je puzzle rovné a nenacházejí se nikde žádné nerovnosti, vypůjčíme si z kuchyně váleček a celý povrch lehce zarovnáme. Po tomto kroku je již na řadě samotné lepení.
Ač se tohoto aktu můžete zprvu bát, brzy zjistíte, že není vůbec důvod. Klidně můžete lepidlo postupně vylívat po celém povrchu puzzle a hezky ho opatrně, ale pečlivě roztírat do všech koutů a spár. Nezalekněte se ani bílé barvy lepidla, protože po zaschnutí bude kompletně průhledné.
Pokud si jste jisti, že jste nevynechali ani kousíček místa, nechejte puzzle minimálně dvě hodiny zaschnout. Jestli se po těchto dvou hodinách ukáže, že slepení není dokonalé, nebojte se problematické místo přelepit znovu. Pak ale musíte opět počkat na zaschnutí lepidla.
Následně vyndejte voskový papír zpod puzzle a do akce přichází karton, ke kterému musíte puzzle také přilepit. Díky kartonu totiž bude puzzle vždy rovné a nebude mít tendenci se kroutit. Naneste tedy lepidlo po celém povrchu kartonu, položte na něj poskládané a již slepené puzzle a lehce na podložku zatlačte.
Aby bylo jisté, že vše dopadne podle plánu, můžete položit na puzzle těžší knihy, které budou po dobu zasychání lepidla konstantně vyvíjet na karton tlak. Nyní musíte počkat minimálně celých 24 hodin na zaschnutí, neboť při práci s lepidlem se nesmí nic uspěchat, následky by totiž mohly být fatální.
Po celém dni se můžete ke svému dílu vrátit a pokud nenajdete žádné nedokonalosti na slepení, můžete si puzzle zarámovat nebo jen tak někam položit či schovat.
2. metoda – slepení zezadu
Druhý způsob slepení nevyžaduje lepidlo, jelikož nebudeme puzzle lepit zepředu, nýbrž zezadu. K tomu nám poslouží široká lepící páska, samolepící tapeta nebo lepící fólie speciálně určená pro lepení puzzle.
K této metodě slepení však budete potřebovat pomocníka, neboť abyste mohli puzzle zezadu slepit, musíte jej nejprve obrátit. Nejlépe tak učiníte, pokud z obou stran puzzle obložíte pevným kartonem. Díky tomu se puzzle ani nehne a při obracení tak nedojde k úhoně.
Karton ze zadní strany odejměte a můžete se pustit do lepení. Nebojte se vrstvu klidně zdvojit, aby byla jistota, že se puzzle nerozpadne. Pokud si jste jisti, že každý dílek drží přesně na svém místě, můžete puzzle zarámovat nebo si jej vystavit.
Vzpomínky na hezké chvíle
Ať použijete první nebo druhou metodu slepení puzzle, vždy buďte opatrní a precizní, aby se vám v průběhu doby jednotlivé dílky neodlepovaly a vy tak nepřišli zbytečně o své umělecké dílo. To vám může ještě dlouhou dobu připomínat hezké chvíle, které jste stavěním puzzle strávili.